Walka o zdrowszy organizm.

Problem otyłości

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego jak ogromnym problemem jest otyłość. Coraz większa część populacji cierpi z powodu nadwagi lub otyłości. Głównym powodem tego jest siedzący tryb życia oraz niezdrowa dieta składająca się głównie z wysoko przetworzonej żywności oraz dań typu fast food. Wiele osób nie jest świadomych tego, że nadmierne kilogramy wpływają negatywnie na ich zdrowie i mogą być przyczyną wielu chorób. Otyłość jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za rozwój cukrzycy typu 2, nadciśnienia lub chorób stawów. Bardzo często wiąże się ona z wysokim ryzykiem udarów oraz zawałów. Właśnie z tego powodu tak ważne jest wprowadzenie działań, które będą miały na celu zmniejszenie ilości osób z nadwagą, a co za tym idzie poprawę ich stanu fizycznego i psychicznego. Warto zastanowić się nad tym jakie kroki powinny podjąć osoby, które cierpią z powodu zbyt wysokiej masy ciała. Tak naprawdę powinny one wprowadzić dwie istotne zmiany do swojego codziennego życia.

Zmiana diety

Pierwszą zmianą, którą należy wprowadzić do życia w momencie, gdy chcemy zmniejszyć ilość kilogramów jest zmiana naszych przyzwyczajeń żywieniowych. Nie mówimy tu o drastycznych dietach ze znacznym ograniczeniem kalorii typu spożywanie 1000 kcal dziennie. Chcąc poprawić stan naszego zdrowia musimy poprawić sposób w jaki się odżywiamy. Po pierwsze należy wyeliminować ze swojej diety słodycze oraz jedzenie typu fast food. Oczywiście nie mamy na myśli całkowitego ich usunięcia, możemy bowiem czasami zrobić odstępstwo od naszych zasad i pozwolić sobie na nasz ulubiony smakołyk. Powinniśmy również uwzględnić w naszym jadłospisie większą ilość owoców i warzyw, które posiadają mała kcal, a do tego dostarczają nam ogromne ilości wartościowych składników takich jak witamin. Jedną z zasad, o których muszą pamiętać osoby, które dążą do zmniejszenia ilości kilogramów jest fakt, że jedynym sposobem na osiągnięcie takiego celu jest deficyt kaloryczny. Czyli dostarczanie do naszego organizmu mniejszej ilości kcal, niż realnie ich potrzebujemy. Dzięki temu mamy szansę osiągnąć oczekiwany przez nas efekt.

Aktywność fizyczna

Drugim elementem, o którym pamiętać musi osoba, która rozpoczyna odchudzanie jest aktywność fizyczna. Bardzo ważne jest regularne oprawianie sportów, oczywiście zgodnie z naszymi możliwościami. Warto przyzwyczaić się do wysiłku fizycznego przynajmniej 4 razy w tygodniu po około 30-45 min. Osoby z dużą otyłością, która nie mogą wykonywać intensywnych ćwiczeń mogą rozpocząć swoją przygodę ze sportem od zwykłych spacerów zwiększając regularnie odległość lub tempo. Osoby, które nie cierpią na zaawansowaną otyłość mogą rozpocząć od bardziej intensywnych treningów. Tu możemy zdecydować się na zapisanie się na siłownie lub też na ćwiczenia w domu z programami tworzonymi przez trenerów, które spokojnie można wykonywać przed telewizorem. Tu tak naprawdę najważniejsze są tylko nasze chęci oraz systematyczność.