Zmiany na rynku pracy

Rok 2020 okazał się dla Polski rokiem zapaści na rynku pracy. Z powodu pandemii wirusa COVID-19 wiele osób straciło pracę. Zwolnienia dotknęły głównie branżę gastronomiczną, hotelarską oraz eventową. Obecnie większość Polaków nie ma pewności, czy nie zostanie zwolnionych w ciągu najbliższych miesięcy. Prognozy ekonomiczne mówią, że bezrobocie będzie rosło. Spada także zaufanie do rządu, w związku z programami typu “Tarcza”. Pieniądze z takich programów zwykle nie wystarczają, aby pokryć bieżące koszty biznesu, zwłaszcza w sytuacji, gdy ktoś wziął kredyt na firmę. Banki nie odpuszczają i wymagają spłaty pożyczonych pieniędzy. Czy w takiej sytuacji dobrym pomysłem, jest przekwalifikowanie się?

Co zrobić, aby mieć dobrze płatną pracę po 2020 roku?

Nadal dobrym rozwiązaniem są kursy zawodowe, dzięki którym każdy może podnieść swoje kwalifikacje. Dokształcać warto się w takich dziedzinach, jak informatyka i programowanie, ponieważ tego typu ekspertów wciąż brakuje na rynku, a osoby wyspecjalizowane w tych dziedzinach zarabiają ogromne pieniądze. Oprócz tego warto uczyć się języków obcych, zwłaszcza angielskiego. Kolejnym ciekawym kierunkiem na przekwalifikowanie się są prace remontowe. W tej dziedzinie również brakuje fachowców, którzy umieliby sprawnie i szybko przeprowadzić remont. Samo kładzenie kafelków jest umiejętnością, którą dysponuje tylko grupa nielicznych specjalistów budowlanych.

Czy warto zostać zawodowym kierowcą?

Obecnie sklepy stacjonarne tracą klientów. Przekłada się to na zwiększony ruch w sklepach internetowych. Zatem jeśli jesteś właścicielem sklepu, zdecydowanie powinieneś przenieść swoją działalność do internetu. Rosnący rynek e-commerce sprawia, że rośnie także zapotrzebowanie na transport. W końcu ktoś musi te wszystkie paczki dowozić i dostarczać pod drzwi klientów sklepów internetowych. Zatem taka osoba jak kierowca okazuje się być bardzo potrzebnym i poszukiwanym pracownikiem.

Warto tutaj zaznaczyć, że powinien to być kierowca z inną kategorią prawa jazdy niż zwykłe samochody osobowe. Poszukiwani są głównie kierowcy samochodów ciężarowych, aby umożliwiać transport większej ilości produktów, na znacznie większe odległości. Przeciętnie kierowca tira jest w stanie zarobić około 7 000 zł na rękę. Jest to kwota, o której może pomarzyć większość tradycyjnie pracujących Polaków. Jednak warto pamiętać, że prowadzenie tira to ciężka praca, którą wykonuje się przez większość czasu poza domem. Zawodowi kierowcy często też są majątkowo odpowiedzialni za towar, który transportują. Oznacza to, że w razie kradzieży czy nieodpowiedniego zabezpieczenia transportowanego towaru, to właśnie oni odpowiadają za to majątkowo, czyli firma może ich finansowo obciążyć za poniesione straty. Zatem taka praca wiąże się także z ryzykiem. Do tego dochodzi niebezpieczeństwo wypadków drogowych oraz pogorszenie zdrowia z powodu pracy w ciągłej pozycji siedzącej. Więc nie jest to aż tak dziwne, że zawodowi kierowcy zarabiają większe kwoty.