Kobiety zwykle nie zdają sobie sprawy, ile zachodu kosztuje dbanie o samochód. Dla pań często szokujące jest to, że istnieje coś takiego, jak kosmetyki samochodowe. Natomiast będzie sobie z tego zdawać sprawę każdy posiadacz auta. Oprócz wspomnianych kosmetyków istnieje cały proces dbania o auto, który nazywa się auto detailing. Na czym polega taki proces i czy faktycznie przynosi efekty? Czy warto go stosować, czy może lepiej sobie odpuścić i nie wydawać na samochód przesadnej ilości pieniędzy? Sprawdźmy!
Jak dbać o samochód?
Auto detailing to tak naprawdę proces pełnego, kompleksowego czyszczenia samochodu. Polega on jednocześnie na konserwacji i renowacji Twojego samochodu oraz wszelkich jego elementów (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych). Efektem tego procesu jest przedłużenie „życia” auta, a także podniesienie jego walorów estetycznych i użytkowych.
Konserwacja wnętrza samochodu to tak naprawdę czyszczenie i regeneracje miejsc, gdzie siedzą pasażerowie oraz kierowca. Procesowi temu ulega także wnętrze bagażnika Twojego samochodu. Zatem zakonserwowane i wyczyszczone zostaną takie elementy jak: tapicerka, kokpit, podsufitki, elementy metalowe i plastikowe, lusterko wewnętrzne. Dobrze wykonany Auto detailing w zasadzie przywraca stan fabryczny danego samochodu. Jest to więc o wiele tańsze rozwiązanie, niż zakup nowego auta prosto z salonu.
Na zewnątrz samochodu odbywa się proces konserwacji i regeneracji lakieru (innymi słowy: powłoki lakierniczej). Konserwowane i czyszczone są także koła, szyby oraz wszelkie elementy chromowane. Z lakierem jest najwięcej zabawy i jego renowację dzieli się zwykle na trzy etapy.
Konserwacja lakieru samochodowego
Etap pierwszy to czyszczenie karoserii, czyli tak naprawdę usunięcie brudu z jej powierzchni za pomocą czegoś takiego, jak kosmetyki samochodowe. Używa się też do tego wody i glinki. Drugi etap to polerowanie lakieru. Można to robić maszynowo lub ręcznie, istnieją osoby, które uwielbiają polerować lakier swojego auta. Polerowanie mechaniczne odbywa się za pomocą maszyn polerskich, past polerskich i specjalnych padów. Dzięki temu procesowi usuniesz rysy z powierzchni Twojego samochodu. Znikną także wszelkie wżery i widoczne utlenienia pochodzenia organicznego. Ostatni etap to konserwacja, które polega na nakładaniu wosku ochronnego na lakier samochodu. Wosk może mieć postać pasty lub mleczka.
Konserwacja lakieru dla profesjonalistów
Jeśli bardzo Ci zależy na tym, aby widok Twojego auta robił wrażenie, wówczas możesz zabezpieczyć lakier w bardziej profesjonalny sposób. Zaaplikuj wtedy bezpośrednio na lakier ceramiczną powłokę ochronną. Może być ona aplikowana także na felgi, szyby i karoserię. Ochroni to Twój samochód przed warunkami atmosferycznymi, tak aby żadne obce cząstki nie przywierały do powierzchni samochodu. Dzięki temu procesowi lakier samochodu nie utraci koloru (który często się zmienia z powodu mikrorys). Taka ceramiczna powłoka daje również pożądany efekt lustra, czyli przepiękny połysk, który zrobi wrażenie na każdym.