Jak rozpoznać świerzb u psa?

Jest wiele nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą uprzykrzyć życie naszemu czworonożnemu przyjacielowi. Do jednych z najbardziej uciążliwych – zarówno dla zwierzęcia jak i jego właściciela – należy bez wątpienia świerzb.

Świerzb – co to takiego?

Świerzb to choroba wywołana przez świerzbowca, niewielkiego pajęczaka pasożytującego na psach (oraz innych zwierzętach a także ludziach). Świerzb kojarzy się zwykle z chorobą psów bezdomnych i zaniedbanych, ale w praktyce dopaść może każdego – wystarczy kontakt z zarażonym osobnikiem. Świerzbowce pasożytują na powierzchni psiej skóry, gdzie rozmnażają się i składają jaja, z których wykluwają się larwy. Przeobrażenie w dorosłego osobnika trwa około 3 tygodniu.

Objawy świerzbu u psa

Jeśli nasz pies zaczyna zachowywać się nienaturalnie, często się drapie i gryzie, może to być początek zakażenia. Pierwszymi widocznymi objawami świerzbu są zaczerwienienia u grudki na skórze, z czasem pokryte strupami. Wraz z rozwojem choroby i rozmnażaniem się pasożytów swędzenie staje się nie do zniesienia. Nasz pies nie przestaje się drapać, jest niespokojny. Dochodzi do uszkodzeń mechanicznych skóry – miejscowego wyłysienia i otarć. Pojawia się ryzyka wtórnych zakażeń bakteryjnych. Jeśli zauważymy podobne objawy konieczna jest wizyta u weterynarza, który wyda diagnozę i zdecyduje o sposobie leczenia.