Prawo budowlane i koszty budowy

Prawo budowlane w Polsce jest jednym z bardziej restrykcyjnych praw tego typu na skalę europejską. W zasadzie na wybudowanie czegokolwiek potrzebne jest pozwolenie. Podobnie jest z wyburzaniem, na nie też potrzebujemy pozwolenia od konkretnego urzędu, zajmującego się projektami budowlanymi. Jest to spore utrudnienie dla osób, które posiadają własne działki budowlane i chcą nimi zarządzać wedle własnych potrzeb. Wówczas do każdego projektu jest potrzeby architekt, który zatwierdza projekty budowlane. Bez odpowiedniego projektu architektonicznego niczego nie będziemy mogli zbudować na swojej działce.

Na co jest potrzebna zgoda budowlana

Nawet tak niewielkie budynki jak garaże potrzebują zgody budowlanej. W skrajnych przypadkach (bowiem wszystko zależy od tego, jak dany urząd interpretuje prawo) na wyburzenie ścianki działowej w mieszkaniu jest potrzebna zgoda budowlana. Oczywiście jest to skrajność, która zdarza się tylko w niektórych miejscach w Polsce. Zgody nie są potrzebne na budowę parku zabaw dla dzieci, czyli wszelkie piaskownice i huśtawki możemy stawiać tak jak nam się podoba. Natomiast inaczej jest w przypadku wycięcia drzewa – na to trzeba mieć pozwolenie od lokalnego urzędu.

Koszty budowy

Obecnie coraz mniej osób decyduje się na budowę domu. Wynika to z ogromnych kosztów takiego przedsięwzięcia. Najdroższy w budowie domu jest dach, gdyż specjaliści potrafiący go zamontować są nieliczni, więc tym samym są bardzo drodzy. Aby zmniejszyć koszty, a także zmniejszyć ślad ekologiczny, część osób decyduje się na budowę domu z materiałów naturalnych. Najczęściej wybieranym naturalnym materiałem do budowy są kostki słomy.

Ten niepozorny materiał jest tak naprawdę bardzo dobry do budowy domu. Odznacza się niską ceną, a także jest w stanie wyizolować dom lepiej niż popularny niegdyś styropian. Inne naturalne materiały, z których można zbudować dom to glina, konopie i oczywiście drewno. Glina doskonale nadaje się do zrobienia naturalnych tynków, zaś drewno może pełnić funkcje nośne budynku. Konopie niestety nadal są w naszym prawie kontrowersyjne. Jednak warto tutaj zaznaczyć, że nie chodzi o konopie indyjskie, które są w Polsce nielegalne, tylko o zwykłe konopie siewne, które nie zawierają substancji psychoaktywnych. Tego typu konopie służą jako materiał budowlany, można z nich także wykonać ubrania oraz herbatki lecznicze. Siemię tych konopii jest niezwykle bogate w białko. Z niektórych konopii tego typu wydobywa się także substancję CBD, która działa relaksująco, mniej więcej tak, jak niewielkie ilości alkoholu. Ta substancja jest legalna w Polsce, w przeciwieństwie do psychoaktywnego THC. Krople i susz CBD można obecnie kupić w każdym większym mieście w naszym kraju (wcześniej trzeba było eksportować z zachodniej granicy).

Istnieje zatem nadzieja, że niedługo konopie będą powszechnym materiałem budowlanym. Byłoby to dla wszystkich bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ konopie rosną znacznie szybciej niż drzewa.