Czy warto się ubezpieczyć?

Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z ubezpieczenia. Młodzi ludzie są zdania, że ubezpieczenie to tylko strata pieniędzy, ponieważ firmy ubezpieczeniowe i tak robią wszystko co mogą, aby wypłacić jak najniższą kwotę, gdy będziemy chcieli skorzystać z przysługującego nam ubezpieczenia. Prawda jest taka, że niektóre ubezpieczenia faktycznie się nie opłacają, podczas gdy inne są bardzo korzystne i warto je rozważyć. Przykładem korzystnych ubezpieczeń mogą być ubezpieczenia samochodów. Prześledźmy zatem, jakie ubezpieczenia się w ogóle opłacają.

Czy warto ubezpieczyć samochód

W pakiet ubezpieczenia samochodu wchodzi auto zastępcze i pomoc drogowa, niezbędna w razie wypadku (czyli holowanie i odwiezienie rozbitego auta). Funkcjonowanie bez samochodu może być bardzo trudne, zwłaszcza dla osób z mniejszymi dziećmi. Dlatego wybranie ubezpieczenia z ofertą auta zastępczego oraz czegoś takiego, jak pomoc drogowa jest bardzo korzystną ofertą. Oczywiście cena ubezpieczenia będzie wyższa dla młodych kierowców, którzy dopiero niedawno zdali egzamin na prawo jazdy.

Ubezpieczenie mieszkania – czy warto?

Z pewnością warto ubezpieczyć mieszkanie. Zwykle kupowane są trzy rodzaje ubezpieczenia mieszkania – od pożaru, od powodzi oraz od włamania. To zwykle ta trzecia polisa jest najczęściej wykorzystywana przez klientów firm ubezpieczeniowych. Oczywiście należy udowodnić, że dołożyliśmy wszelkich starań aby zabezpieczyć swoje mieszkanie przed włamaniem. Jeśli posiadasz niskiej jakości zamek do drzwi, wówczas możliwe, że pomimo opłacanych składek i tak nie otrzymasz ubezpieczenia. Będzie tak, jeśli firma ubezpieczeniowa uzna, że byłeś w stanie zamontować na drzwiach zamek wyższej jakości, który utrudniłby złodziejowi włamanie się do Twojego mieszkania. Ubezpieczenia od powodzi są najrzadziej wybierane, ponieważ w wielu rejonach Polski do powodzi tak naprawdę nie dochodzi. Inna kwestia zaś to ubezpieczenie przed zalaniem, ponieważ nasze mieszkanie może zostać zalane przez sąsiada, co oznacza konieczność remontu i wysuszenia ścian. Oczywiście z takiego ubezpieczenia nie będą korzystać mieszkańcy ostatnich pięter budynków mieszkalnych.

Ubezpieczenie na życie

To najpopularniejsza forma ubezpieczenia. Dzięki niej możemy ubezpieczyć się na nieszczęśliwe wypadki oraz choroby. Do grona nieszczęśliwych wypadków zaliczają się wszelkiego rodzaju złamania oraz wypadki samochodowe. Oczywiście wypadek musi być losowy, czyli nie może być on spowodowany z naszej winny. Jeśli to Ty spowodowałeś wypadek, lub zdarzy się on z powodu Twojego niedopatrzenia, wówczas firma ubezpieczeniowa nie będzie chętna na wypłacenie Ci dużej kwoty ubezpieczenia, a wręcz możliwe, że nic nie otrzymasz. W przypadku chorób ludzie zwykle ubezpieczają się od chorób przewlekłych, takich jak nowotwory czy choroby serca. W tym wypadku istotny jest Twój styl życia, jeśli regularnie uprawiasz sport, wówczas firma ubezpieczeniowa nie ma argumentów, aby nie wypłacić Ci należnej kwoty polisy ubezpieczeniowej.