Co robić w Wilnie?

Miasto mimo, iż nie jest najpopularniejszym kierunkiem podróżniczym, zasługuje na uwagę chociażby ze względu na swoją doskonałą architekturę, bogatą historię, czy też wspaniałą kuchnię. Warto dać temu miastu szansę i wybrać się na zwiedzanie chociażby na weekend, zwłaszcza że z Polski do Wilna mamy stosunkowo blisko.

Wilno atrakcje:

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Ostrej Bramy, która dla wielu podróżujących rodaków jest często głównym celem wyprawy do Wilna. Wejście do Ostrej Bramy znajduje się wewnątrz kościoła Św. Teresy. To jedyna z dziesięciu brama miejska, która przetrwała do naszych czasów. Przy Ostrej Bramie zachował się długi odcinek dawnych murów miejskich. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Plac Katedralny na którym mieści się bazylika archikatedralna, która to stanowi symbol Wilna. Kolejnym wartym zobaczenia miejscem na mapie jest Pałac Prezydencki, który pełnił od zawsze funkcję reprezentatywną. Pałac zbudowany jest w stylu klasycystycznymi jest siedzibą prezydenta kraju. Warto przejść się najstarszą ulicą Wilna – mianowicie ulicą Zamkową na której znajdują się rynek i ratusz. Miejscem skrywającym tragiczną historię mieszkańców Wilna jest Muzeum Ofiar Ludobójstwa, z pewnością jest to kolejne miejsce na mapie miasta obok, którego nie można przejść obojętnie. Warto również wybrać się na słynną Górę Trzykrzyską skąd rozpościera się widok na stare miasto oraz odwiedzić Muzeum Bursztynu czy Muzeum Narodowe.

Wilno jedzenie:

Kuchnia litewska kojarzy się wielu Polakom głównie z kartaczami, które oryginalnie na Litwie nazywane są cepelinami – jest to zdecydowanie najpopularniejsze danie podawane w restauracjach u naszych sąsiadów. Chłodnik litewski jest kolejnym popularnym daniem, które idealnie ochłodzi w upalny, letni dzień. Będąc na Litwie nie sposób jest nie spróbować blinów– są to grube placki ziemniaczane zazwyczaj z nadzieniem z mięsa lub grzybów. Będąc na Litwie nie sposób odmówić sobie skosztowania ciemnego chleba żytniego na zakwasie czy tez kindziuka – twardej, mocno wędzonej litewskiej wędliny. Jeżeli chodzi zaś o słodycze, popularne na Litwie są serki w czekoladzie – twarogowe batoniki, które możemy znaleźć w niemal każdym supermarkecie na stoiskach z nabiałem. Warto pamiętać, aby spróbować prawdziwej litewskiej kuchni wybierać lokalne karczmy, w których stołują się również mieszkańcy, będziemy mieć wtedy pewność, że jedzenie jest świeże, smaczne i dobrze podane.