Jak ozdobić okna?

Okna pełnią między innymi funkcję łączącą mieszkańców ze światem zewnętrznym, dzięki przejrzystym szybom, przez które można obserwować, co dzieję poza domem. Odpowiednio wielkie pozwalają cieszyć się widokiem na ogród i miasto, las czy wolną przestrzeń. Dają poczucie swobody, wolności i powiększają optycznie pokoje. Jeżeli zostaną zamontowane żaluzje albo rolety to przestrzeń zostanie zamknięta i można się wtedy czuć jak w przytulnym miejscu. Dom, który ma duże okna to miejsce gdzie, światło dzienne zaspokaja potrzeby na określone oświetlenie, a w okresie letnim, nawet daje go za dużo.

Dlaczego ważne jest światło w pomieszczeniach?

Jasne wnętrza pobudzają do działania, a nadmiar światła to dodatkowy akumulator dla mieszkańców. Dlatego, od kiedy instalacje centralnego ogrzewania zapewniają w zimie ciepło, wstawia się coraz większe otwory okienne, ponieważ człowiek czuje się w środku bezpiecznie i pewnie. Jeżeli okna o dużych szybach wychodzą na ogrody albo lasy to jest to dodatkowy atut i radość dla oczu, a jednocześnie znakomite miejsce do relaksu i odpoczynku. Widok na zewnątrz może być interesujący zarówno w lecie, jak i w zimie. Okno to przede wszystkim urządzenie dzięki, któremu można wpuścić do środka trochę świeżego powietrza, wywietrzyć brzydkie zapachy, jeśli jest to konieczne. W sezonie grzewczym można otwartym oknem regulować temperaturę w środku, jeżeli zajdzie taka konieczność. Właściwie zamontowane zawiasy pozwalają korzystać z opcji uchylnej albo otwartej na oścież, co w okresie letnim jest dodatkową zaletą. Dobrze przewietrzone pomieszczenia sprzyjają skupieniu się na pracy czy nauce, a to jest szczególnie istotne w przypadku dzieci w wieku szkolnym. Dorośli użytkownicy nie czują się senni i mają więcej energii do działania. Dlatego okna bez dodatkowych zasłon są najlepszym rozwiązaniem, ale nie wszystkim się to podoba i nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki luksus.

Jak można ozdabiać otwory okienne?

Niektórzy bardzo lubią ozdobne firany, czy kotary oplatające otwory okienne. Czasami wręcz barokowe upięcia, które dla jednych są miejscem, gdzie gromadzi się kurz, a dla innych dodatkową ozdobą pomieszczeń. Styl skandynawski, ze swoją szczególną prostotą jest coraz chętniej stosowany w polskich domach, ale nie można w czambuł potępiać innych rozwiązań. Czasami ciężkie zasłony dodają pomieszczeniom tajemniczości i uroku i są dodatkowym elementem ozdobnym. Kiedyś chętnie stosowano takie rozwiązania, bo kotary chroniły przed zimnem, przedostającym się przez nieszczelne okna, obecnie są dużo lepsze jakościowo i taka ochrona nie jest konieczna. Poza tym im wyższe pomieszczenia tym zasłony lepiej się prezentują. Ich cały urok jest lepiej podkreślony. Żaluzje i rolety bardzo dobrze chronią wnętrza przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Na dzień mogą być zwijane, a wtedy ilość światła wpadająca do środka znacznie się zwiększa niż w przypadku firanek z zasłon. Jednak wybór należy do przyszłych użytkowników pomieszczeń.