Fenomen tureckich seriali

Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś nad fenomenem seriali tureckich? Dlaczego widzowie na całym świecie, w tym w Polsce, tak je kochają? I co składa się na znakomitość i sławę takich produkcji? Pojawienie się tureckich telenoweli w naszym kraju zaczęło się od emisji „Wspaniałego stulecia” w roku 2014. Polacy pokochali serial, a na każdy odcinek wyczekiwali z utęsknieniem. Dlaczego ta produkcja turecka tak ich pochłonęła? Być może dlatego, że przedstawiała historię miłosną wplecioną w kulturę i historię z dawnych lat.

Łatwo zauważyć, że seriale tureckie różnią się od naszych rodzimych produkcji. Na co warto zwrócić uwagę przyglądając się produkcjom z nad Bosforu?

  1. Podejście do seriali – w tureckich serialach nie może być wszystko proste, a droga do miłości nie jest usłana różami. Turecki widz kocha dramaturgię, budowanie napięcia i przeplatający się romantyzm z nienawiścią. To zdecydowanie bardziej przyciąga widzów, którzy nie mogą oderwać się od perypetii ulubionych bohaterów.
  2. Czas trwania – odcinek tureckiego serialu jest znacznie dłuższy niż polskiego i trwa on zwykle ponad 2 godziny! Dzięki temu swoim wymiarem przypominają prawdziwy, normalny film. Akcja serialu przez to toczy się bardzo powoli.
  3. Przeznaczony budżet – często są to seriale na które trzeba było wyłożyć niemałe koszta. Budżet jednego odcinka wynosi czasem 1 milion złotych! Produkcje na wysokim poziomie, doinwestowane przykładają się również na popularność My – widzowie kupujemy wszystko przede wszystkim wzrokiem!
  4. Piękno aktorów – szczypta egzotycznej urody, przystojni mężczyźni i piękne, atrakcyjne i zadbane kobiety to często to co szukają fajni seriali. Co ciekawe w tureckich serialach często w głównych rolach zostają obsadzone miss i misterzy.
  5. Ciekawe widoki – piękny krajobraz pokazany w serialach tureckich przyciąga widza. Orientalna sceneria i widok Stambułu to zdecydowanie inny klimat niż nasz.
  6. Kultura turecka – różniąca się od naszej polskiej co sprawia, że jesteśmy zaciekawieni jej odmiennością. Chcemy poznać ich sposób życia, tradycje, obyczaje i wiarę.
  7. Wątki kryminalne – tureccy widzowie kochają jak coś się dzieje więc z pewnością takich wątków nie zabraknie. Sporo czarnych charakterów, sceny budzące grozę, intrygi sprawią, że nie będziemy mogli oderwać się spod telewizora.
  8. Życie zbliżone do naszego – często pokazane perypetię bohaterów mało różni się od naszego prostego życia. Mimo iż postacie otaczają się, w serialu, bogactwem mierzą się z problemami prostego człowieka co powoduje, że łatwo się z nimi identyfikujemy.

Tureckie opery mydlane zawojowały całym światem. „Więzień miłości”, „Przysięga”, „Miłość na wynajem”, „Zapukaj do moich drzwi” to tylko kilka propozycji seriali po które sięgają polscy widzowie. Czy warto? Przekonaj się sama/sam!