Kukurydza gnieciona dla zwierząt hodowlanych.

Kukurydza jest jednym z najlepszych dodatków paszowych, które powinny znaleźć się w paszy dla kur. Jest sycąca, zawiera dużą ilość łatwo rozkładającego się białka oraz posiada składniki odżywcze dzięki którym, zwierzęta przez dłuższy czas, odczuwają nasycenie. Barwnik znajdujący się w kukurydzy, ma ogromny wpływ na jaja, a dokładnie ich żółtka. Stają się one bardziej żółte i wybarwione, co wpływa na duże zainteresowanie ich zakupem. Jest smaczna, dość słodka, dlatego zwierzęta chętnie ją pobierają, a przy tym, jest powszechnie dostępna, dlatego każdy może z łatwością zakupić dodatek paszowy dla zwierząt hodowlanych.

Kukurydza gniecione dla kur niosek.

Wśród ziaren kukurydzy, dostępne są całe ziarna, kiszone i te gniecione. Każde z nich, przeznaczone są dla konkretnych gatunków zwierząt. W przypadku kur, najlepiej sprawdzi się kukurydza gnieciona.

Tak przygotowane ziarna, są zdecydowanie mniejsze, a zwierzętom łatwiej jest je pobierać. Zmniejsza się również ryzyko zadławienia. Kukurydze można podawać z podstawową paszą, zwłaszcza dla zwierząt, które nie chętnie spożywają podstawową paszę.

Przechowywanie kukurydzy dla zwierząt.

Choć kukurydza jest smacznym, i stosunkowo  niedrogim dodatkiem paszowy, największą wada tego produktu jest niska odporność na wilgoć. Nieodpowiednio przechowywane ziarno, w bardzo szybkim czasie, może zapleśnieć i stać się śmiertelnym zagrożeniem dla kur. Jak przechowywać ziarno kukurydzy?

Najskuteczniejsza metodą przechowywania kukurydzy, są specjalne silosy, wyposażone w wentylację. Stała cyrkulacja powietrza, umożliwia pozbycie się wilgoci, co ma korzystny wpływ na ziarno.Zmniejsza się ryzyko zapleśnienia lub gnicia kukurydzy. Dla hodowców, którzy nie posiadają silosów, najlepszym rozwiązaniem będą odpowiednio przygotowane magazyny. Jak przygotować miejsce pod magazynowanie kukurydzy?

Magazyn powinien być przede wszystkim całkowicie płaski. Dzięki temu, łatwiej będzie przemieszać kukurydzę. Należy regularnie wietrzyć przestrzeń oraz mieszać kukurydze, aby przykryte ziarno nie zawilgotniało. Magazyn powinien być suchy, a całe ziarno rozsypane, najlepiej na płasko. W przypadku zakupu kukurydzy w worku, należy wysypać ją.

Gniecione ziarno tylko dla kur?

Kukurydza, choć jest doskonałym rozwiązaniem dla kur, równie dobrze sprawdzi się w hodowli indyków, trzody chlewnej a nawet bydła, zwłaszcza mlecznego, gdyż zawarte w ziarnach białko, pobudza laktację. Jest ono raczej skierowane dla mniejszych zwierząt, ze względu na wygodny sposób podania, jednak podanie mieszanki z tym dodatkiem paszowym innym zwierzętom, na pewno nie będzie wpływać negatywnie na ich rozwój i samopoczucie. Należy pamiętać jednak o tym, by trzymać się zalecanych dawek, by nie doprowadzić do otłuszczenia zwierząt, które może skutkować powstaniem chorób lub zmniejszyć zainteresowanie kupnem mięsa lub produktów odzwierzęcych. Szczególnie tyczy się to trzody chlewnej.